______________________________
Zaina jest powieścią dla dzieci i przedstawia nam historię małej uchodźczyni z Syrii, która po przybyciu do Polski próbuje odnaleźć swoje miejsce wśród tutejszych rówieśników. Tytułowa Zaina przybywa do rodzinnego kraju swojej mamy i babci wraz z nimi i tatą, Syryjczykiem. Dziewczynka nie jest akceptowana w klasie, bywa wyśmiewana z powodu odmiennego wyglądu i nie najlepszych ubrań. Wsparcie otrzymuje tylko ze strony kolegi, Wojtka, otyłego chłopca chodzącego do tej samej klasy.
Książka porusza wiele kwestii, jedną z nich jest uprzedzenie do inności, nie tylko w stosunku do Zainy, ale też Wojtka i koleżanki chorującej na cukrzycę. Kolejny obecny, ale równie ważny temat to hipokryzja – ojciec Jadzi, największej dręczycielki, mieszka i pracuje w Anglii, jest emigrantem i zarzuca innym brak asymilacji, choć sam obraca się w wyłącznie polskim środowisku, mimo że żyje na obczyźnie.
Książka, mimo że kierowana jest do dzieci, może być również świetną lekturą dla ich rodziców. Zaznajamiamy się w niej z wojenną rzeczywistością w Syrii, utratą bliskich, rodzinnego domu, ale też pięknymi opisami krajobrazów, potraw, oraz imion, z których każde ma jakieś znaczenie. A wszystko to pokazane jest oczami małej dziewczynki, w zrozumiały i przyjazny dla czytelników sposób. Nie spotkamy tutaj drastycznych scen przyprawiających o koszmary, bez obaw. Świetnym dodatkiem na końcu książki są pytania związane z jej treścią, w tym również z tematyką uchodźczą.
Jako początkująca edukatorka, uważam, że powieść ta może być świetnym wstępem do zajęć antydyskryminacyjnych związanych z wielokulturowością. Jednym słowem, polecam rodzicom, nauczyciel_k_om, edukator_k_om, i wszystkim tym, którym na sercu leży los naszych bliźnich.
Czy Zaina poradziła sobie w nowej szkole? Czy różnorodność i odmienność została doceniona? Przeczytajcie sami!
______________________________
Dorota „Nietoperz” Grochala
Autorka bloga nietoperzczytaioglada.blogspot.com, działa w Manifie Rzeszów, dotychczas jej wiersze były publikowane w antologiach poezji wydawnictwa Poetariat, a teksty w art-punk-dada-zinie Wyziewy z Sandałka.