SILNE. – zawartość

e-ISSN 2719-3195
ISSN 2719-3179


NUMER 2/2020 – DO PROBRANIA

od redakcji

Cześć!

Kobiety są SILNE!

Dziewczynki są SILNE!

Wszystkie JESTEŚMY SILNE!

Pod tymi hasłami powstawał drugi numer czasopisma SILNE. Aperiodyk społeczny, którego motywem przewodnim jest siła kobiet. Jest to zawsze ważne zagadnienie, które teraz, w czasach pandemii i zmian społeczno-gospodarczych nabiera jeszcze większego znaczenia.

Formuła czasopisma nie zmieniła się. Jest dział: widzę słyszę mówię, w którym autorki i autor dzielą się swoimi opiniami, analizami, przemyśleniami i doświadczeniami (czasami bardzo trudnymi), jest artykuł – herstoria, recenzje, poezja. Jest również niezmiernie ważny dział straciłam głowę, w którym poruszany jest temat choroby dwubiegunowej. Jednym z moich głównych założeń w tworzeniu pisma jest to, aby dać dużą swobodę autorkom i autorom, aby nie wpłynąć na przekaz i sposób wyrażania emocji. Z tego powodu redakcja tekstów jest niewielka, nie wszystkie artykuły (tak jak w pierwszym numerze) były redagowane. Dlatego obok tekstów napisanych perfekcyjnie, czasami jakiś przecinek może być nie tam, gdzie powinien, a jakieś zdanie może być za długie 😉 Osobiście uważam, że czasami można pozwolić sobie nie dążyć do ideału. I SILNE takie będą – nieidealne, ale otwarte i wspierające. Zachęcam zatem wszystkie osoby (również piszące nieidealnie) do przesyłania swoich tekstów, ilustracji, zdjęć, komiksów, zgodnie z profilem czasopisma. Wyraźcie swój wkurw, szok, niemoc, strach, chęć walki, zwycięstwo, radość! Wspólnie stworzymy coś wartościowego!

Agnieszka Gralak
redaktorka naczelna


NUMER 1/2020 – DO POBRANIA

od redakcji
Cześć!
Oddaję w Wasze ręce pierwszy numer czasopisma SILNE. Aperiodyk społeczny.
Dlaczego zdecydowałam się na stworzenie nowego pisma feministycznego?
Po pierwsze, był to impuls – po prostu opadły mi ręce, gdy partia Prawo i Sprawiedliwość została wybrana na drugą kadencję (razem ze swoimi przystawkami), gdy do Sejmu ponownie weszli neonaziści i neofaszyści pierwotnie wprowadzeni tam przez Kukiza, a teraz wybrani z list Konfederacji…
Po drugie, nie jestem w stanie nie reagować, gdy ktoś chce zabrać moją wolność i decydować za mnie o moim życiu, o moim ciele – tak samo jak miliony kobiet na świecie…
Po trzecie, świadomość tego, że my Polki będziemy pod butem działaczy z Ordo Iuris, którzy dążą (coraz skuteczniej) do tego, aby nasze państwo podlegało fundamentalistycznie interpretowanym zasadom religii chrześcijańskiej…

W centrum SILNYCH jest Kobieta. Zarówno konkretna osoba, jak i anonimowa, stojąca w tłumie takich jak ona.

SILNE są tworzone przez osoby, głównie kobiety, które pokazują, że nie na wszystko trzeba się godzić, że można występować przeciwko przemocy i żyć w zgodzie ze sobą.
SILNE dają przestrzeń na wyrażenie gniewu, który wynika z wpływu polskiej, patriarchalnej rzeczywistości na życie i zdrowie kobiet, również gniewu wynikającego z doświadczanej przemocy.
SILNE są miejscem na podzielenie się swoimi zainteresowaniami, analizami, są w nich ciekawe i inspirujące herstorie kobiet, a także dział straciłam rozum, który mam nadzieję, będzie wsparciem dla osób chorych na chorobę dwubiegunową, a jednocześnie – dla osób zainteresowanych – źródłem informacji o tym jak wygląda życie osoby chorej.
Postanowiłam dać autorkom i autorom (w tym numerze jednemu) jak najwięcej swobody, aby nie wpływać na sposób wyrażania emocji, więc ograniczyłam redagowanie tekstów do minimum (nie wszystkie artykuły były redagowane). Układ czasopisma, jego działy, będą w kolejnych numerach w pełni zależne od przesyłanych treści – nie będą czymś stałym.
Zachęcam zatem do przesyłania swoich prac, zarówno tekstów, jak i grafik, rysunków. Zachęcam do dzielenia się swoimi doświadczeniami, tym co Was cieszy, bądź smuci, Waszymi osiągnięciami, które miały pozytywny wpływ na rzeczywistość, nawet w skali mikro. Mam nadzieję, że w przyszłości SILNE będą się rozwijać, że na ich łamach będzie mogło wypowiedzieć się wiele kobiet i mężczyzn, które chcą mieć wpływ.

Pozostańmy SILNE!
Agnieszka Gralak
redaktorka naczelna

WSKAZÓWKI REDAKCYJNE

OŚWIADCZENIE AUTORKI UTWORU
OŚWIADCZENIE AUTORA UTWORU
OŚWIADCZENIE AUTORKI/AUTORA UTWORU
OŚWIADCZENIE – WSPÓŁAUTORSTWO

O CZASOPIŚMIE