Po ostatnich wyborach trudno nie czuć zniechęcenia – łącznie ponad połowa społeczeństwa oddała głos na ludzi, którzy głoszą poglądy rasistowskie, faszystowskie, nacjonalistyczne. Czy wybrali w pełni świadomie? Nie wiem. Ale my, feministki, nie składamy parasolek. W Polsce prawa kobiet nigdy nie były dane raz na zawsze – dlatego nadal działamy. Bez złudzeń, ale z determinacją.
W tym, 10 już, numerze, znajdziecie teksty, które pokazują rzeczywistość kobiecego świata. Dosadnie.
W Tryptyku ciąży polskiej odnoszę się do niedotrzymanych obietnic obecnego rządu – koalicji 15 października – i opisuję dramatyczną sytuację, w jakiej znalazła się pani Anita – kobieta w ciąży, zamknięta na oddziale psychiatrycznym.
Autorka Gothicwind w tekście Gdyby tylko wiedzieli… opisuje cynizm ludzi wobec wojny w Ukrainie i to, jak łatwo zdradza się ofiary.
Tekst Soviet girl i estetyka Europy Środkowo-Wschodniej Marty Leszek to obszerna analiza tego, jak Zachód uprzedmiotawia kobiety z Europy Wschodniej.
Dwa teksty – Zabawy na sianie Beaty Kołodziejczyk i Mięso Natalii Dobroń – pokazują, czym jest przemoc seksualna i symboliczna wobec dziewczynek i kobiet oraz jak wpływa na całe życie.
Paulina Rzymanek w artykule Odpoczynek na sprzedaż pisze o tym, jak kapitalizm zawłaszczył ideę self-care i zamienił ją w konsumpcję.
Podróże kobiety świadomej to tekst Poli Palian – jej podróż i zapis refleksji o granicach, tych zewnętrznych i wewnętrznych, które wyznaczamy, aby żyć w zgodzie ze sobą.
Dodatek specjalny Pomagaczki aborcyjne przybliża działalność Kolektywu i obala mity na temat aborcji farmakologicznej.
Ponadto mamy także kilka wspaniałych kolaży oraz poezję – dzieła sześciu Autorek.
Na łamach SILNYCH swoją premierę ma projekt Zygmunta Mersona: pAstIsz-art. Jak mówi Autor: „to forma tworzenia grafik inspirowanych stylem malarzy różnych nurtów, epok i szkół, z wykorzystaniem sztucznej inteligencji”.
Zapraszam do lektury.
Agnieszka Gralak