od redakcji – 3/2020

Cześć!

Ciałopozytywność – szeroko rozumiana, wieloaspektowa i tak niezmiernie potrzebna, miała być jedynym głównym tematem niniejszego numeru.

Stało się inaczej – drugim głównym, zagadnieniem poruszonym przez autorki stały się protesty kobiet.

W dniu 22 października 2020 roku trybunał konstytucyjny orzekł, że aborcje ze względu na ciężkie, nieuleczalne, a także śmiertelne wady płodów są niezgodne z konstytucją. Tego dnia nasza codzienność zmieniła się nagle, a życie wielu osób zmieniło swój bieg. Niektóre szpitale zaczęły odmawiać zabiegu jeszcze przed opublikowaniem „wyroku”.

W kilkuset miastach, setki tysięcy osób wyszło na ulicę. Polskę zalała fala Strajku Kobiet. Przez kilka pierwszych tygodni protesty odbywały się CODZIENNIE – w dużych i małych miastach, na obszarze całego kraju.

Pojawiła się walka, pojawiło się niebezpieczeństwo. Przemoc władzy, przemoc policji weszły w sfery dotychczas bezpieczne. Stosowano bezpodstawne legitymowania, zarzuty, wezwania na komendy, bicie, aresztowania, przeszukania mieszkań połączone z aresztowaniami, represje… Przemoc policji wobec kobiet w niektórych miastach stała się z czasem czymś tak częstym, że już przestała nawet dziwić.

Tak, #tojestwojna

Kaczyński uznał że kobiety zagrażają kościołom… więc wezwał środowiska skrajnie prawicowe do obrony kościołów przed kobietami. Przy miejscach kultu ustawiali się „obrońcy” (często zapraszani przez księży) ubrani w odzież z symbolami nacjonalistycznymi.

Obecna sytuacja ujawniła ogromną solidarność społeczną: finansowe wsparcie dla Aborcji Bez Granic, i organizacji działających na rzecz praw kobiet, pomoc prawna pro bono, na którą w niektórych miejscach można liczyć nawet 24 godziny na dobę.

Warto tutaj również wymienić jedną z licznych wspaniałych działalności wspierających – Pogotowie Graficzne, które udostępnia darmowe grafiki przeznaczone np. do wykorzystania w internecie, drukowania na plakatach lub transparentach używanych na protestach. Chcąc zaprezentować tę inicjatywę zamieściłam trzy ilustracje stworzone w ramach akcji: #tojestwojna Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Protesty na ulicach trwają do dziś – jest grudzień. Są mniej liczne, z racji zmęczenia i nadchodzącej zimy, odbywają się rzadziej. Ale walka trwa. Kobiety w Polsce i Polki poza granicami w wielu krajach, na różnych kontynentach powiedziały polskiej władzy: WYPIERDALAĆ!

Agnieszka Gralak

redaktorka naczelna