Projekt „Jesteśmy SILNE!”

WYNIKI KONKURSU

“Jesteśmy SILNE” to projekt skierowany do dziewczynek, kobiet i innych osób identyfikujących się jako kobiety. Jego celem jest wzmacnianie poczucia siły i stworzenie przestrzeni do jej wyrażenia.

Poprzez wspólne działania chcemy wesprzeć uczestniczki w odnajdywaniu w sobie siły, by mogły zawalczyć o siebie i swoją przyszłość.

Kobiety w naszym społeczeństwie często nie doceniają siebie: swojego profesjonalizmu, umiejętności, doświadczeń zawodowych i życiowych, niejednokrotnie pomniejszają swoją rolę w sukcesach, nie mówią głośno „ja to zrobiłam”, „ja to osiągnęłam”, „jestem profesjonalistką w tej dziedzinie, dlatego osiągnęłam sukces”, „tak zadecydowałam”.

Często myślimy, że społeczeństwo negatywnie oceni to, że jesteśmy pewne siebie, asertywne, że mówimy głośno o swoich umiejętnościach, osiągnięciach, uczuciach, potrzebach. Często dzieje się tak, że ludzie są rzeczywiście nieprzyzwyczajeni do takiego zachowania ze strony kobiety.

Chcemy to zmienić. Chcemy, aby kobiety były doceniane zarówno przez otoczenie, jak i przez siebie same. 

Pewność siebie pozwala żyć w zgodzie ze swoimi potrzebami i swoim charakterem, pozwala żyć bezpieczniej. W znacznym stopniu pomaga podejmować samodzielne decyzje zarówno w małych sprawach życia codziennego, jak i sprawach wielkiej wagi, takich jak np. posiadanie dzieci, wzięcie ślubu, czy złożenia podania o pracę.

Przyczyn takiego obecnego stanu rzeczy upatrujemy w przekazywaniu szkodliwych wzorców i stereotypów już od najmłodszych lat. W naszym systemie dziewczynkom podcina się skrzydła. Wyniki badań jednoznacznie pokazują, że szerzenie negatywnych przekonań na temat możliwości dziewcząt w nauce rzutuje na ich faktyczne osiągnięcia. Od lat kobiety funkcjonują w cieniu mężczyzn, a do tego wykonują niezarobkowe prace opiekuńcze, które nie są zauważane.

A przecież można inaczej!

Jesteśmy dziewczynami, kobietami, partnerkami, matkami, koleżankami, które chcą wziąć sprawy w swoje ręce.

Pomysł na projekt narodził się z niezgody na to, by nasza siła została zduszona. Każda z nas ma ją w sobie i czas, by wreszcie pozwolić jej wyjść na zewnątrz.

Siła dla każdej dziewczynki/kobiety znaczy coś innego. Może być to przeciwstawienie się sprawcy przemocy domowej, pierwszy odważny krok w walce z ciężką chorobą, ale też wyrażenie swojego zdania w niesprzyjającym otoczeniu czy pomalowanie włosów na upragniony niebieski jako forma ekspresji.

Co planujemy zrobić w projekcie?

Opublikujemy drugi – specjalny numer czasopisma SILNE. Aperiodyk społeczny, którego motywem przewodnim będzie kampania “Jesteśmy SILNE!”.
Dlatego zapraszamy Was do przesyłania nam swoich tekstów – czekamy na Wasze przemyślenia, opinie, analizy, opowiadania, bajki. Przesyłajcie na adres: [email protected]

Dyskusje on-line i off-line – zapytamy, co dla Was oznacza bycie silną, jak wydobyć swoją siłę na zewnątrz, co sprawia, że jest ukryta, kiedy i w jakich okolicznościach uświadomiłyście sobie, że jesteście silne lub kiedy uznałyście, że tej siły wam brakuje. Z powodu epidemii będziemy na początku tylko online, lecz za jakiś czas zaprosimy Was na spotkanie na żywo. Mamy nadzieję, że Wasze odpowiedzi zainspirują inne osoby do przemyśleń, a może nawet to zmiany postrzegania siebie i innych.

KONKURS NA GRAFIKĘ PROJEKTU!

Tworząc prace weźcie pod uwagę hasła:

Kobiety są SILNE!
Dziewczynki są SILNE!
Wszystkie JESTEŚMY SILNE!

Za pomocą grafiki chcemy pokazać siłę kobiet. Zaprezentujemy ją na nośnikach w przestrzeni miejskiej w Łodzi (będzie umieszczona na telebimie lub citylightach) – chcemy tym samym zwrócić uwagę mieszkańców miasta na zagadnienie. Mamy nadzieję, że zainteresujemy kogoś na tyle, że dołączy do naszych działań, weźmie udział w dyskusji, lub chociaż ją przeczyta – co może wpłynąć na dalsze życie.

Grafikę zamieścimy też na okładce czasopisma SILNE, użyjemy w mediach społecznościowych do promowania projektu.

Wybierzemy również kilka innych prac, które opublikujemy w czasopiśmie.

Szczegółowsze informacje oraz Regulamin konkursu, karta zgłoszeniowa znajdziesz TUTAJ

Projekt dofinansowano w ramach Programu Mikrogranty w Łódzkiem 2020 realizowanego przez Centrum OPUS, finansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020.